WING CHUN

wingchunbursa_gm_0001

 

Wing Chun, diğer isimleriyle Ving Tsun ya da Wing Tsun, konsepte dayalı bir Çin dövüş sanatı ve bir yandan yakın mesafe dövüşte uzmanlaşırken hem saldırı hem de kavrama tekniklerini kullanan bir kişisel savunma biçimidir.

 

TARİHİ

Wing Chun’un tarihte bilinen ilk bahsi 1800’lerin sonlarına kadar gitmektedir.

Yip Man tarafından anlatılan yaygın bir efsane, Güney Şaolin’deki Qing hükümetinin devrilmesinin sonraki dönemde yaşamış Yim Wing-chun isimli bir kadını ve tapınaklarla ilişkisini de içermektedir.

Yerli savaş beyinin evlilik teklifini reddeden Yim Wing-Chun, eğer savaş beyi kendisini dövüşte yenerse teklifi tekrar gözden geçireceğini söyler. Kısa bir süre sonra Wing-Chun’un yolu Ng Mui isimli, Şaolin Mezhebi varislerinden bir Budist rahibeyle kesişir ve ondan kendisine dövüşmeyi öğretmesini ister.  Efsaneye göre Ng Mui, Yim Wing-Chun’a yılan ve turna kuşu arasındaki meydan okumayı gözlemlediklerinden  esinlenerek oluşturduğu yeni bir savunma sanatı sistemi öğretir. Bu isimsiz tarz Wing-Chun’un savaş beyini birebir dövüşte savaş beyini yenebilmesini sağlar. Wing-Chun daha sonra Leung Bac-Chou ile evlenir ve ona savaş tarzını öğretir. Daha sonra bu savunma sanatı onun ismiyle anılmaya başlar.

Şaolin ve Ming’in Qing Hanedanlığı’na direndiği dönemlerde Wing-chun sistemi geliştiği için, düşmanların kafasını karıştırmak amacıyla Wing-Chun’un oluşumuna dair Yim Wing-Chun’un hikayesi de dahil pek çok efsane yayılmıştır. Wing-Chun’un yaratıcısı ve yaratıcılarını belirlemede zorluk yaşanmasının sebeplerinden birisi budur.

wingchunbursa_gm_0002

Felsefesi

Savaşçı kimliğiyle öne çıkan kişi korkunç gözükmez. Dövüşmede başarılı olan asla öfkesine yenilmez. Düşmanını yenme başarısını gösteren tartışmaya girmez. Diğerlerini çalıştırma konusunda iyi olan kişi alçakgönüllüdür.  Bu çekişmesizliğin erdemi ve cennet yüceliğinin bulunmasıdır.

 

Karakteristikleri

Denge, yapı ve duruş

Bazı Wing Chun çalıştırıcıları daha iyi vücut yapısına sahip olanların başarılı olacağına inanmaktadır. Doğru Wing Chun duruşu bir parça bambu gibidir; sabit ama esnek, köklü ama gevşek. Bu yapı dış güçleri sektirmek ya da onları yeniden yönlendirmek için kullanılır.

Denge yapıyla ilgilidir çünkü iyi dengelenmiş bir vücut duran saldırılardan daha çabuk kurtulur ve yapı olduğu gibi sürdürülür.  Wing Chun, kişinin kas, sinir ve eklemsel kaynaklardan elde edilen kendi vücut hareketlerinin farkındalığını eğitir. Chum Ki ya da Wooden Dummy gibi Wing Chun hareketlerini sergilemek fazlasıyla propriyosepsiyon gelişimi sağlar. Wing Chun, dirseklerin vücuda yakın tutularak yüksek ve dar bir duruşu onaylar. Duruş içinde, kollar merkezçizginin hayati organları etrafında konumlandırılmıştır. Duruş içinde yer değiştirme ya da dönüş, kökene bağlı olarak  topuklar, parmaklar ya da ayağın orta noktası üzerinde uygulanır. Tüm saldırılar ve karşı saldırılar bu sabit, değişmez temelden başlar. Wing Chun, daha güçlü saldırılar için nadiren yapısından taviz verir çünkü bunun, faydalanılabilecek koruyucu açılışlar yaratacağına inanılır.

Yapı, sadece savunma için değil saldırı için de önemli olarak görülmektedir. Uygulayan kişi etkili bir şekilde “yerleştiğinde” ya da zemine karşı gerilebilir şekilde hizalandığında, vuruşun gücünün çok daha yıkıcı olduğuna inanılır. Buna ek olarak, kişinin rakibinin toprağa karşı daha etkili bir şekilde desteklenmek için yaptığı “yerleşme” uygulaması, kişiye olabilen en büyük güce ulaşmasına yardım eder.

 

wingchun_bursa_cristinawagner_01Dinlenme

Gevşeklik ve teknikleri rahat bir tavırla uygulama, Wing Chun’un esaslarındandır.

+ Gerilim, yumruk hızını ve gücünü düşürür. Kaslar birbirlerine karşı çift olarak hareket ederler.  Eğer kol gerginse, pazular kolun uzantısına karşı olacağı için en yüksek yumruk hızına ulaşılamaz. Wing Chun’da kollar yumruklama hareketine başlamadan önce rahatlamış olmalıdır.

+ Gereksiz kas gerginliği enerji kaybına ve yorgunluğa neden olur.

+ Gergin, sert kollar, tuzak kurma ve chi sao hareketi sırasında hassas ve daha az akışkandır.

+ Sert ve gergin bacak, rakibe itmek ya da çekmek için kişiye kolay idare sağlar; gevşek bir bacak ise rakiple daha az çalışmayı sağlar.

+ Gevşek ama odaklanmış bacak, rakibin yapısındaki “boşlukları” ya da zayıflıkları hissedebilme yetisi sağlar. Bu “boşlukları” doğru şekilde yönlendirmek, rakibe saldırmak için iyi bir başlangıç yolu sağlar.

+ Kas gücü, hangi dövüşçü güçlüyse maçı onun lehine çevirir. Tüm hareketlerde asgari kaba kuvvet,  düzensiz güç çatışmalarında dengeleyici olur. Ng Mui’nin hikayesinin ruhundaki de budur.

 

Eksen

“Merkez eksen” konseptinin varlığı Wing Chun’da birleşik olsa da, merkez eksen konseptinin kendisinin canlandırılması değildir. Tek “eksen”den çeşitli etkileşim ve tanımlama çizgilerine kadar herhangi bir yeri tanımlayan kökenlere sahip çeşitli varyasyonlar bulunur. Geleneksel olarak merkez eksen, bir insanın başından kasıklarına kadar uzanan dikey eksen olarak nitelendirilir. İnsan vücudunun başlangıç çarpıcı hedefleri bu eksende ya da bu eksene yakın olarak sayılır. Örneğin; gözler, burun, boyun, karın boşluğu, mide, pelvis ve kasıklar.

wingchunbursa_wc_0001Wing Chun teknikleri, bacakların merkez bölgeyi korumak için ve de dengeyi sağlamak için içeri çekik bir şekilde durmasıyla genelde “kapalı” olarak değerlendirilir. Çoğu koşulda eller, kolların önde sallandığı ve bileklerden çapraz bir şekilde durması şeklinde tanımlanan dikey dairenin dışına çıkmaz. Bu alanın dışına ulaşmak için ayak hareketleri kullanılır. Chi Sao egzersizi eğitimlerinde büyük bir kuvvet ve zaman yatırımının bu yönde yapılması, merkez çizgisine hakim olmak için pozisyon almanın önemini vurgulamaktadır. Duruş almak ve merkezde ya da merkez boyunca tüm noktaları korumak, bütün vücudun fiziksel ve zihinsel amacını tek bir hedefe konsantre olması içindir.

 

Wing chun uygulayan kimseler, hedefleri “ana merkez” olduğu için güçlerini daha etkili bir şekilde aktarmak amacıyla bu merkez bölge içinde saldırıya geçerler. Örneğin, rakibin omzuna vurmak vücudu bükülmesine, gücün dağılmasına ve saldırının zayıflamasına ve saldırganın pozisyon kaybetmesine neden olur. Merkeze daha yakın bir noktaya saldırmak vücuda aktarılan gücün artmasını sağlar.

 

Yumruklar

Merkez çizgideki kuvvet nedeniyle, düz yumruk Wing Chun’daki en yaygın saldırı şeklidir. Ancak, simultane saldırı ve savunma ilkesi Siu Nim Tau’daki tüm hareketlerin, eğer etkili bir direnişle karşılaşılmamışsa yeniden kontrol sağlamaya ihtiyaç duymadan saldırıya karşı direk uygulanmasını önerir. Diğer belirgin yumruk örnekleri Chum Kiu ve Bill Jee formlarında bulunabilir. Ancak bu yumrukların yüzeysel olarak farklı oldukları gözlenebilir. Bu yumruklar, farklı bir pozisyondan doğan saldırılar sonunda oluşur ve aynı temel fikri takip eder; yumruk ve rakip arasındaki en kısa mesafede düz bir çizgi takip ederek yumruğu uygulamak.

Yumruk, Wing Chun’daki en temel ve başlıca şeydir ve dirsek vücudun önünde aşağıya doğru hizalanmışken atılır. Kökenine bağlı olarak yumruk, dikeyden yataya her şekilde uygulanabilir. Temas noktaları da en üst iki boğumdan, orta iki boğum ve en alt üç boğuma kadar farklılık gösterir. Başlıca yönerge hareket idaresi olduğu gibi yumruklar bilekte dönmezler ve bu tek hareketten iki belirgin hareket yaratır.

 

 

wingchunbursa_ipman_0001

 

One Thought to “WING CHUN”

  1. […] bu seminerlerde almaktadırlar. Wing Chun ustası Dai-Sifu Emin Boztepe ve seminerler: EBMAS Wing Chun öğrencileri için en önemli unsurlardan biride, seminerlerde ve kamplarda Dai-Sifu Emin Boztepe […]

Leave a Comment