Güzel Wing Chun Hakkında

wing_chun

Wing Chun Efsanesi …

• Güzel Yim Wing Tzun kimdir?
• Budist rahibe Ng Mui kimdir? WT’yi nasıl kurmuştur?

Güzel Yim Wing Chun

Yim Wing Tzun, Kwangtung Eyaletinde doğmuştu ve annesinin ölümünden sonra Shaolin Manastırında öğrenci olan babası, Yim Yee ile birlikte yaşadı. Küçük bir çocukken Fukien Eyaletinde bir tuz taciri olan Leung Bok Chau’yla sözlendirilmişti. Shaolin stilinin bazı dövüş tekniklerini öğrenmiş olan Yim Yee, gerekli olduğuna inandığında, kendi bölgesinde adaleti sağlamaktaydı.Bu yüzden, şanssız bir şekilde legal bir olaya karıştı. Tutuklanmaktan kurtulmak amacıyla, kızı ile birlikte, Szechwan ve Yunnan Eyaletlerinin sınırına kaçtı, Tai Leung Dağının eteklerine yerleşti, tofu ve başka yiyecekler satarak hayatını kazandı.
Zaman içinde Wing Tzun gelişti ve hayat dolu şirin bir kız oldu. Ama onun güzelliği ve arkadaşça davranışları, zor bir problem sebebi oldu.
Kasabada, sürekli bela arayan Wong adında dillere destan kötü bir kabadayı vardı. Fakat kasaba sakinleri ona birşey diyemiyorlardı çünkü o bir Kung Fu uzmanıydı ve gizli bir topluluğun üyesiydi. Dahası kanunun eli bile ona ulaşamıyordu.
Wing Tzun’un güzelliğine vurulduğundan, onunla evlenmek istediğini söyleyecek bir mesajcı (elçi) gönderdi. Fakat cevap için bir zaman kısıtı koydu ve eğer reddedilirse şiddete başvuracağını da söylemesini istedi. Wing Tzun kendi başına , ona direnebilmek için çok zayıftı ve babası onu koruyabilmek için oldukça yaşlanmıştı. O günden sonra, baba kız gelecekle ilgili oldukça üzüntü duydular, onları kötü günler bekliyordu. Fakat o sıralarda Budist rahibe Ng Mui, Tai Leung Dağındaki Beyaz Turna Kuşu tapınağında yaşıyordu ve gerekli alışverişi yapmak için bir ay içinde sık sık adı geçen kasabanın pazarına gidiyordu. Bu sıralarda Yim Yee’nin düzenli, sürekli bir müşterisi haline geldi ve beraber sık sık sohbet eder oldular.
Wing Tzun ve babasının hareket ve görünüşlerinden onların çok üzgün olduklarını idrak ettiği gün, bu durumu sorduğunda baba kız ona herşeyi anlattılar.
Ng Mui’nin gelişmiş bir adalet duygusu vardı ve Wing Tzun’a yardım etmeye karar verdi, fakat şeytanı kendi eliyle yok etmeyecekti, oysa eskiden olsa yapabilirdi. Bir kere, gizli kimliğini ortaya çıkarmak istemiyordu ve diğer taraftan, saygı duyulan bir Kung Fu stilinin uzmanı olan kendisi ile tanınmamış bir kasaba kabadayısı arasındaki bir dövüşün adaletsiz ve şerefsiz (onursuz) olacağını düşünüyordu.Bu yüzden Wing Tzun’un problemini ona dövüşmeyi öğreterek çözmek istedi.
Wing Tzun savaş sanatlarına pek yabancı sayılmazdı, çünkü babası eskiden bir Kung Fu dövüşçüsüydü.Ama Yim Wing Tzun’un kendisi, daha önce hiçbir durumda kendi kendini savunma sistemi öğrenme ihtiyacı görmemişti.Fakat şimdi usta Ng Mui kontrolü ve yönetimi altında, önünde bir amacı vardı, bundan dolayı özel derslerle kendisine gösterilen bütün metodlarda ustalaşana kadar yıllarca çalıştı.Ng Mui, Beyaz Turna Kuşu tapınağındaki eğitimini tamamladıktan sonra onu babasının yanına geri gönderdi. Wing Tzun, Tai Leung Dağı’ndan inerken kabadayı onu yine rahatsız etti. Ama Wing Tzun, bu kez kaçmadı ve ona meydan okudu. Serseri çok mutlu oldu çünkü daha o anda kazanacağından emindi ve sonunda genç kıza sahip olacağı anı bekliyordu. Ama kendini aldatıyordu, Wing Tzun onu, yere öyle bir yapıştırdı ki, bir daha hiçbir zaman onu rahatsız etme cesareti bulamadı.
Kabadayıyı devirdikten sonra Wing Tzun dövüş çalışmalarına devam etti. Ancak yaşadığı monoton hayattan sıkılan Ng Mui, ülkeyi birbaştan birbaşa gezmek için tekrar seyahate çıkmaya karar verdi. Ama gitmeden önce Wing Tzun’a değerli bir mirasçı bulmasını ve sadece doğru öğrencileri, kişileri eğitmesini öğütledi.

 

Related posts