Tilkiyle Turnanın Mücadelesi

wingchun_turnailetilki_02Tilkiyle Turnanın Mücadelesi

Rahibe Ng Mui bu düşünceler içinde kıvranırken dikkat çekici bir olaya; bir mücadeleye şahit olur. Bu olay; bir tilki ile vahşi bir turnanın dövüşü ya da kendini koruma mücadelesidir. Bu olayda onu etkileyen tilkinin turnanın etrafında koşarak dönmesi ve saldırmak için boşluk aramasıdır. Tilkinin bu ha¬reketleri sırasında turna ise olduğu yerde durur dikkatlice kendi ekseni etrafın¬da dönerek tilkiyi takip etmektedir. Bir taraftan da turna, tilkinin pençesiyle saldırısını kanadıyla savuşturur, boşluğa yönlendirir ve gagası ile orta çizgiden tilkiyi vurur. Turnanın kanadını yay gibi kullanması, saldırıları boşa çıkarması ve gagasıyla merkez çizgiden saldırması Şaolin ustası Ng Mui’ yi çok etkiler. Bu olay ona yeni bir fikir verir, hayalindeki icat etmek istediği yeni bir sistem için ona ilham kaynağı olur.

Ng Mui’ nin bu olaydan aldığı ilham ile uzun yıllardır edindiği tecrübesi birleşince yepyeni bir sistem, yepyeni bir konsept meydana gelir. Bu yeni sistem alışılagelmiş Şaolin stilleri gibi Turna veya Tilki sistemi değildir. Hayvanların mücadelesinden esinlenip yola çıkarak başlayan bu sistem, yoğun bir çalışma sonunda tamamen insan ihtiyaçlarına göre uyarlanıp kurgulanır.

Şaolin’ in alışılagelmiş 10 Formu Siu-Lom Kung Fu birbirlerinden çok farklı değillerdi. Streotip tutucu kalıplaşmış bir çalışma türü sergiliyordu. Ng Mui’ nin yeni sistemi ise Şaolin metotlarına karşılık sadece 3 teknik formdan (Japonca kata) ve odun bebek tekniklerinden oluşmuştu.

Şaolin Kung Fu tekniklerinin sayısı sayılamayacak kadar çoktu. Görünüşleri yapılışları oldukça göz alıcıydı. İsimleri ise oldukça manalı ve kahramancaydı: Ejderha dansı, Tao ustasının sopası, Mağaradan çıkan aslan, kartal Pençesi, kaplan pençesi gibi.

Related posts