LATOSA AILESI

latosa-family

*Latosa Ailesi

ESTEBEN LATOSA

Rene’nin büyük-büyükbabası Esteben tanınan (aranan) bir kanun kaçağı ve korkulan ve tehlikeli bir escrima ustasıydı. Anlatılanlara göre Esteben, Anting-Anting adı verilen ve “doğaüstü güçlerin simgesi” olduğuna inanılan bir tılsıma sahipti ve bu tılsımı kendi savunma sanatlarıyla birleştirerek kendisini tamamen yenilemez bir adam haline dönüştürmüştü. Rene’nin babası yedi yaşındaki JuanLatosa, kanun kaçağı dedesi Esteben’in yanına yaklaşmasına izin verdiği tek kişiydi. Esteben genç torununun cesur bakışlarında ilerleyen zamanlarda çok başarılı olacak bir escrimacı görmüştü. Torununa dövüş sanatının inceliklerini öğretmeye çalıştı ancak Juan çok küçüktü. Ancak bir gün ölüm döşeğindeyken Esteban torunu Juan’aAnting-Anting tılsımını ağzından almasını söyler ancak Juan bu tılsımda şeytani bir taraf olduğunu hissederek bunu reddeder. Esteben, torununun kararı karşısında gülümser ve tılsım olmadan da torununun başarılı bir dövüşçü olacağına emin olur. Daha sonra hasta olmasına rağmen dağlara çıkan Esteben’i ne gören olur ne de ondan bir haber duyulur.

JUAN LATOSA

Rene’nin babası JuanLatosa, Capiz bölgesinde ve Mambusao şehrinde kendine saygı duyulan bir dövüşçüydü. Rene’nin babası ailedeki en yaşlı kişiydi ve ortalama bir Filipinliye oranla oldukça iri bir adamdı. Juan genç bir delikanlıyken akrabaları yardımıyla Filipin savunma sanatlarıyla tanıştı. Savunma sanatlarına yönelik ilgisi ve ortaya çıkan becerisiyle Juan annesinden Manila’daki bir okula gitmek için para istedi. Annesinin eğitim düşüncesinden anladığı akademik eğitim olsa da Juan’ın asıl amacıescrima alanında eğitim görmekti. Ancak Juan hiçbir zaman Manila’ya gidemedi. Bir yıldan fazla bir süre gizli bir kampta eğitim gördü. Buradaki eğitiminde farklı boylarda ve şekillerde silahlara dayalıydı ve tamamen karakterden bağımsız olan Japon samuray kılıcı ile sona ermişti. Köyüne geri döndüğünde becerilerini tecrübeye dönüştürmek için gerçek dövüşlere katıldı ve savunma sanatı becerisi olan farklı farklı satıcı ve gezginlerle pratik yaptı. Köyündeki en iyi dövüşçü olan Juan bu dövüşlerden fazla incinmeden kurtuldu çünkü becerileri olabilecek en yüksek seviyelerdeydi.( Filipin Olimpik Atletizm Takımı)

Juan1920’de şans, macera ve daha iyi bir yaşam arayışıyla Filipinler’den Amerika’ya yola çıktı. Gemide diğer Filipinli yolcuları rahatsız ettiği ve bir takım sorunlara yol açtığı için bir Japon Bo ustasıyla karşı karşıya geldi. Juan ona durmasını söyledi çünkü dövüş bir ölüm kalım maçına dönüşmüştü. Karşılaşma bilek gücüne karşılık sopalarla başladı ve Juan’ın saniyeler içinde Bo ustasını alt etmesi ve onu savunmasız bırakmasıyla sonuçlandı. Ölüm kalım maçı olduğu için usta Juan’dan gerekeni yapmasını istese de Juan reddetti çünkü rakibinin yolculuğun kalanı boyunca bu utançla yaşaması gerektiğini düşünüyordu. “Bu hikaye bana yıllar boyunca farklı insanlar tarafından tekrar tekrar anlatıldı ancak ben bu hikayenin önemli kişisinin babam olduğunu yıllar sonra farkettim.”diye belirtmiştir Rene Latosa.

PEDRO LATOSA

Pedro amca Rene için mükemmel bir antrenman hocası ve hikâye kaynağıydı. Rene’ye, kardeşi Juan’ın kişiliği, dövüşleri ve Filipinler’deki ünüyle ilgili büyüleyici hikâyeler anlatmıştı. PedroescrimayıRene’nin babası Juan’dan öğrenmişti. Juan’dan aldığı eğitim sadece öğrenmiş olmaktan da öte hayat kurtarıcı bir eğitimdi.

RENE LATOSA

Rene Latosa’nın Filipin savunma sanatlarına yönelik ilk açılımı etnik ve kültürel çevresinden dolayı gerçekleşmiştir. İlk olarak küçük bir çocukken Kaliforniya-Stockton’daki Filipin Toplum Merkezi çevresinde dolanırken bir kutlama sırasında (tarım sezonu sona erdikten sonra) savunma sanatlarına ilk defa şahit olmuştur. Bu merkezde eski dövüşçülerin bastonlarını birer kılıç ustası edasıyla kılıç gibi kullanarak birbirleriyle şakalaşmalarını izlemiştir.

Rene onlu yaşlarına geldiğinde pek çok arkadaşı judo öğreniyordu. O da babasına karate ya da judo dersi alıp alamayacağını sordu ancak babası oğluna jitsu öğretmeyi teklif etti. Babasının savunma sanatlarına dair bir bilgisi olmadığına inanan Rene bu hevesinden vazgeçti. Annesi ise StocktonEscrima Akademisi’nde eskiden beri aile dostu olan AngelCabales tarafından öğretilen kişisel savunma derslerine gitmesini önerdi.

Related posts