yIPMAN

the-grandmaster-film

Büyük Usta Yip Man Kimdir ? Wing Tzun stilinin büyük ustası merhum Yip Man’dır.Yip Man günlük hayatın boş işleriyle,şan ve şöhretle alakası olmayan istisnai bir tabiata ve özsaygıya sahipti.Onunla tanışanlar sahte tavırlar ve böbürlenme değil ,içtenlik,arkadaşlık ve misafirperverlikle karşılaşırlardı.Gerçek bir centilmen ve eğitmendi.Huzur ve inceliğin timsaliydi.Fatshan aksanlı arkadaşça sohbetleri neşeli ve kaygısız karakterini yansıtırdı.

wingchun_yipman_001Soylu bir Kung-Fu fanatiği

Saygı duyulan,büyük bir çiftliğe ve ana cadde üzerindeki evlerin tümüne sahip bir ailenin çocuğu olarak ,Yip Man refah içinde elini sıcak sudan soğuk suya sokmayarak genç bir soylu gibi yaşayabilirdi.Buna rağmen herkesi şaşırtarak dövüş sanatlarına olan özel ilgisiyle ön plana çıktı.
13 yaşındayken Kwantung ilinin Fatshan şehrinde yaşayan büyük usta Leung Jan’ın öğrencisi olan ve ”Para bozan Wah” lakaplı Chan Wah Shun’dan kung-fu dersleri almaya başladı.
Yip Man’in babası Okulu için yer arayan Wah’a aile evlerinden birinde çalışıp ders vermesi için imkan tanımıştı.Wah’in öğrencilerinden istediği 3 tael gümüş olan çok yüksek aidat sonucu öğrenci sayısı azalmıştı.

Çalışılan yerin sahibinin oğlu olarak Yip Man ,Wah’la kolayca iletişim kurup onu seyretmeye başlamıs ve kung-fu tekniklerinden etkilenmişti.Sonunda ondan ders almaya karar verip 3 tael gümüşle Wah’ın karşısına çıkarak öğrencisi olmak istediğini söyledi.Bu meblağda bir paranın bir çocukta bulunmasından şüphelenen Wah durumu Yip Man’ın babasına bildirdi ve bu paranın kırılan kumbarasından çıkan kendi harçlıkları olduğunu öğrenince ,samimiyeti ve fedakarlığı karşısında duygulanarak onu öğrencisi olarak kabul etmesine rağmen Onu dövüş sanatları için fazla soylu bulduğundan eğitimi sırasında fazla üzerine düşmedi.Yip Man zekası çalışkanlığı ve kendinden kıdemli öğrencilerin (Si-hing) sayesinde hızla ilerledi.Bu durum Wah’ın önyargılarını yıkmıştı.Sonunda daha ciddi bir biçimde bu genç öğrencisine Kung-Fu öğretmeye başladı.Wah’ın 36 yıllık öğretmenliği süresince kendi oğlu Chan Yu Min dahil toplam 16 öğrencisi olmuştu.Yip Man bu öğrencilerin en genciydi.Wah hastalanıp öldüğünde Yip Man 16 yaşındaydı ve aynı yıl Fatshan’dan ayrılıp Hong Kong’a St.Stephen kolejinde eğitim amacıyla taşındı.

yipman_lee_001Lütuf yada Lanet

Yip Man öğrencilik yıllarında unutamadığı ve saklı bir lütuf olarak nitelendirilebilecek bir başarısızlık yaşamıştı.Bu kung-fu kariyerindeki en büyük şansını ayağına getiren bir yenilgiydi.Yaşıtları Avrupalı çocuklara kıyasla minyon yapıda olmasına rağmen onlarla sık sık dövüşüyor ve kung-fu eğitimi sayesinde galip geliyordu.Sonraları hatıralarında o günlerde kendinden çok gurur duyduğunu gülümseyerek söylemiştir…

Meydan Okuma

Bir gün Lai soyadlı bir sınıf arkadaşı ticarethanelerinde çalışan babasının arkadaşı olan 50 yaşlarındaki kung-fu pratisyeninden bahsedip onunla bir iki numara yapmaya cesareti olup olmadığını sordu.
Hiç yenilgi tatmamış,kibirli, soylu ve korkusuz Yip Man bu teklifi kabul etti.Kararlaştırılan günde Jervois caddesindeki bir ipek ticarethanesine gittiler.Bu orta yaşlı adam kendisini bay Leung olarak tanıttıktan sonra ” demek sen Fatshan’dan Wah hocanin öğrencisisin..Çok gençmişsin Si-fu’n sana neler öğretti,Chum Kiu öğrendin mi??” diyerek sorular yöneltince Yip Man umursamaz tavırlarla alakasız bir iki kelime söyledikten sonra üstündeki ceketi çıkartıp kavgaya hazır olduğunu söyledi..
Bu anda bay Leung gülümseyerek Yip Man’a istediği şekilde vücudunun her bölgesine saldırı yapabileceğini onun sadece bu atakları savuşturacağını karşı saldırıda bulunmayacağını ve ona kesinlikle zarar vermeyeceğini söyledi.
Bu sözler Yip Man’ı kızdırmıştı buna rağmen sakin ve dikkatli olmaya çalışarak adamın üzerine sert saldırılarda bulundu.Adam bu saldırıları kolaylıkla savuşturuyor onun dengesini bozuyordu.Sonunda Yip Man düştü..hem de defalarca..Sonunda pes edip oradan hızla ayrıldı..Sonra öğrendi ki bu orta yaşlı adam Bay Leung Bik’ti Fatshan’lı büyük usta Leung Jan’ın büyük oğluydu ve babası Yip Man’in hocası Wah’ın da öğretmeniydi.
O günden sonra Yip Man yıllarca Leung Bik’in öğrencisi olarak Wing Tzun Kuen’in tüm sırlarını öğrendi.
24 yaşındayken sanatını tamamlamış olarak Fatshan’a geri döndü.
Öğretme niyeti yok…
Fatshan’da kung-fu’suyla meşhur olmasına rağmen sistem yaratıcısının isteğini göz önüne alarak kimseye, kendi oğluna dahi Wing Tzun öğretmedi.

Wing Tzun- ilk yayılma yılları

1949 yılında Lee Man’ın ısrarlarıyla, Yip Man Hong Kong restorant işçileri birliğinde kung-fu öğretmenliği teklifini kabul etti.(Komünist rejim tüm malvarlığını elinden almıştı ve Hong Kong’a taşınmak zorunda kalmıştı)
Aradan 2 yıl geçtikten sonra Yip Man kendi okulunu açarak çok sayıda öğrencisine Wing Tzun öğretmeye devam etti.
1970’de emekliliğe ayrılmayı ve işleri kıdemli öğrencilerine bırakmayı tercih etti.

wingchunokulu_wingchun_ipman_01

 

 

Related posts