Geçmişten Günümüze Ustalar

NG MUI’den Dai-Sifu Emin Boztepe’ye , soyağacı

Wing Tzun’un kuşaktan kuşağa aktarılmasını sağlayan, bu stili şu anda öğrenebilmemizi sağlayan Wing Tzun tarihinin bu büyük ustalarını saygıyla anıyoruz…

ebmas_soyagaci_001

Ng Mui

Budist rahibe ve KungFu üstadı NgMui Shaolin Manastırındaki tek bayandı ve yine Kung Fu üstadı olarak bilinen beş yaşlı kişinin de en yaşlısıydı.

Manastırın yerle bir edilmesinden sonra Ng Mui bir daha asla dünyevi konularla ilgili olarak kaygılanmamaya karar verdi. Nihayetinde, Yunnan eyaleti sınırında kalan, çok az insanın bulunduğu bir dağ olan, aynı zamanda Chai Ha Dağı olarak da adlandırılan, Tai Leung dağındaki Beyaz Turna Kuşu Tapınağına yerleşti. Orada hiçbir şekilde rahatsız edilmeden savaş sanatları üzerine yoğunlaştı.

Ng Mui bir kadın olduğu için güçlü rakiplerine karşı direnç göstermeden, rakibinin gücünden istifade etmeyi kendisine prensip edinmiş ve zayıfın güçlüye karşı şansı olarak tanımlanan yeni bir savunma sanatının temellerini atmıştır. Böylece kendisinden daha güçlü rakiplere karşı reflekslerle hareket eden ve rakibi ile bütünleşerek rakibini gücü ile onu etkisiz hale getirmeyi sağlayan pratik bir savunma sanatı geliştirilmiş oldu.

Daha sonraları geliştirdiği bu sanatı Yim Wing Tzun adında genç bir bayana aktarmıştır.

 

Yim WingTzun

Yim WingTzun, Ng Mui’nin geliştirdiği bu yeni sistemin ilk öğrencisi ve ilk uygulayıcısıdır.

Bilinen hikayeye göre, babası Yim Yee ile birlikte Kwangtung eyaletinde erzak satan Yim Wing Tzun’un başı kasabada Kung-Fu’suyla ün salmış bir kabadayıyla dertteydi. Kabadayı Yim Wing Tzun’u evlenmeye zorluyordu ve bu durum karşısında babası Yim Yee de çaresiz kalıyordu, hem yaşlıydı hem de başı adam öldürdüğü iddiasıyla hükümetle dertteydi ve saklanıyordu. Kabadayı bunu da koz olarak kullanıyor ve onları tehdit ediyordu.

Durumu öğrenen Ng Mui geliştirdiği bu yeni sistemi Yim Wing Tzun’a öğretmeye karar verdi ve Yim WingTzun tekniklerde ustalaşana kadar hergün Ng Mui’yi izledi ve onun öğretilerine kulak vererek kendisini geliştirdi. Hazır hale geldiğinde bu meşhur kabadayıyla köy meydanında yaptığı karşılaşmada kabadayıya dersini verdi ve başını dertten kurtamış oldu.

Daha sonraları izinin bulunduğu endişesiyle kasabadan göç eden Ng Mui, ayrılmadan önce Yim WingTzun’dan bu sistemi geliştirmesini ve kuşaktan kuşağa aktarılması vasiyetini verdi.

Yim WingTzun sistemi ilk olarak kocası Leung Bok Chau’ya öğretti.

 

Leung Bok Chau

Leung Bok Chau Kwangtung yerlisiydi ve dövüş sanatlarıyla küçük yaşlardan beri ilgiliydi. Bir gece ayışığı altında Yim WingTzun’u KungFu çalışırken seyrederken, onun yeteneklerine ve güzelliğine hayran kaldı. Leung, Yim WingTzun’un babası Yim Yee’ye giderek bu sistemi öğrenme isteğini anlattı. Bu adım onların evliliğinin ve Leung Bok Chau’nun bu yeni Kung-Fu sistemini öğrenmesinin ilk adımı olmuştur.

Daha sonraları Yim Wing Tzun kocası Leung’a geliştirilmiş sistemin tüm ayrıntılarını öğretti. Yim Wing Tzun nedeni bilinmeyen bir hastalıktan dolayı kocasından erken vefat etti.

Yim WingTzun’un vefatından sonra kocası Leung, henüz adı bile konulmamış bu sisteme, eşinin anısına ‘Wing Tzun’ ismini verdi.

İlerleyen yıllarda Leung Bok Chau bu sistemi Leung Lan Kwai’ye aktarmıştır.

 

Leung Lan Kwai

Leung Lan Kwai ile ilgili detaylı bilgi olmamakla birlikte, sistemi Kwangtung’da Leung Bok Chau’dan öğrendiği bilinmektedir. Ve WingTzun sistemini aktardığı en bilinen isim Red Junk Opera’da sanatçı olan Wong Wah Bo’dur.

 

Wong Wah Bo

Wong Wah Bo, 1800’lerin ortalarında bahsi geçen Red Junk Opera’nın sanatçılarındandı. Ve Mo-Sang yani savaş lideri rolünü oynardı. Bu bölüm dövüş sanatlarında ustalık gerektiren, özellike dinamik yumrukların ve silahların önem kazandığı bir bölümdü.

Bu nedenle Leung Lan Kwai’den WingTzun sisteminin tüm inceliklerini öğrenmiştir. Önceleri işinin bir gereği gibi gözükse de WingTzun Kung-Fu’su onu büyülemiş ve ustalaşana kadar eğitimi sürdürmüş ve öğrendiklerini aktarmaya çabalamıştır.

Aynı operada çalışan bir diğer arkadaşı Leung Yee Tai idi.

 

Leung Yee Tai

Leung Yee Tai de Red Junk Opera üyelerindendi. Shaolin manastırı işgali sırasında kaçarak kurtulmayı başarabilen 5 kişiden bir diğeri olan “Jee Shim” de bu Red Junk’ta aşçılık yaparak kimliğini gizliyordu. Jee Shim büyük bir sopa ustasıydı. Leung Yee Tei, Jee Shim ile iyi ilişkiler içindeydi ve Jee Shim’den kendi geliştirdiği Uzun Sırık tekniğini öğrendi. Ve ustalaşıncaya kadar çalıştı.

Leung Yee Tai’nin Red Jun Opera’da en iyi arkadaşı Wong Wah Bo idi. Wong Wah Bo ile sık sık savaş sanatları üzerine uzun söyleşiler ve bazen antremanlar yaparlardı. Leung Yee Tai, Jee Shim’den öğrendiği Uzun Sırık tekniğini Wong Wah Bo’ya öğretti ve aynı şekilde Wong Wah Bo da ona WingTzun sistemini öğretti. Ve bu iki sistemi birbirine adapte ederek çalışmaya başladılar. Böylelikle WingTzun sisteminde kuşaktan kuşağa aktarılan Long Pole teknikleri eklenmiş oldu.

 

Leung Jan

Leung Jan’ın 1826 yılında Foshan’da doğduğu söylenir. Leung Jan 1850’de Red Junk Opera sanatçısı Leung Yei Tai ile Wing Tzun çalışmaya başlamış ve Wong Wah Bo ile devam etmiştir.

Leung Jan 19. yüzyılın son çeyreğinde dövüş kabiliyeti ile oldukça popüler olmuş ve 20.yüzyılda bile isminden söz ettirmiştir. Ona Wing Tzun’un kralı denmiştir. Ve yörenin halk kahramanı statüsündedir.

Leung Jan’ın en bilinen öğrencisi Chan Wah Shun’dur. Leung Jan 73 yaşında doğduğu kasaba olan Gulao’ya geri döndü ve burada da az sayıda öğrencisi oldu. Ve 76 yaşında vefat etti.

 

Chan Wah Shun

Chan Wah Shun, Fatshan’da bir para değiştirme ofisinde çalışıyordu ve lakabı ‘Para Bozan Wah’ idi. Ofisi Leung Jan’ın eczanesiyle çok yakındı. Ve zaman içinde Leung Jan’dan WingTzun dersleri almaya başladı.

İlerleyen zamanlarda Leung Jan’ın en meşhur öğrencisi oldu ve birçok meydan okuma dövüşleri kazandı ve hatta ‘Boğa Wah’ lakabını kazandı.

Chan Wah, iyi dövüşçü olduğu gibi iyi bir eğitmendi. Ders vermesi için daha sonra Yip Man’ın babası ona aile evlerinden birini kullanmasına izin verdi.

Wah’ın 36 yıllık eğitmenliği sonucunda oğlu Chan Yu Min dahil 16 öğrencisi oldu.

En son ve en önemli öğrencisi Yip Man, Chan Wah Shun vefat ettiğinde 16 yaşındaydı.

 

ipman_004Yip Man (Chan Wah Shun ve Leung Bik’ten öğrendi)

Wing Tzun stilinin büyük ustası merhum Yip Man’dır.Yip Man günlük hayatın boş işleriyle, şan ve şöhretle alakası olmayan istisnai bir tabiata ve özsaygıya sahipti. Onunla tanışanlar sahte tavırlar ve böbürlenme değil, içtenlik, arkadaşlık ve misafirperverlikle karşılaşırlardı. Gerçek bir centilmen ve eğitmendi. Huzur ve inceliğin timsaliydi. Fatshan aksanlı arkadaşça sohbetleri neşeli ve kaygısız karakterini yansıtırdı.

Saygı duyulan, büyük bir çiftliğe ve ana cadde üzerindeki evlerin tümüne sahip bir ailenin çocuğu olarak,nYip Man refah içinde elini sıcak sudan soğuk suya sokmayarak genç bir soylu gibi yaşayabilirdi. Buna rağmen herkesi şaşırtarak dövüş sanatlarına olan özel ilgisiyle ön plana çıktı.

13 yaşındayken Kwantung ilinin Fatshan şehrinde yaşayan büyük usta Leung Jan’ın öğrencisi olan ve ”Para bozan Wah” lakaplı Chan Wah Shun’dan Kung-Fu dersleri almaya başladı.
Yip Man’ın babası okulu için yer arayan Wah’a aile evlerinden birinde çalışıp ders vermesi için imkan tanımıştı.Wah’ın öğrencilerinden istediği 3 tael gümüş olan çok yüksek aidat sonucu öğrenci sayısı azalmıştı.

Çalışılan yerin sahibinin oğlu olarak Yip Man, Wah’la kolayca iletişim kurup onu seyretmeye başlamış ve Kung-Fu tekniklerinden etkilenmişti. Sonunda ondan ders almaya karar verip 3 tael gümüşle Wah’ın karşısına çıkarak öğrencisi olmak istediğini söyledi. Bu meblağda bir paranın bir çocukta bulunmasından şüphelenen Wah durumu Yip Man’ın babasına bildirdi ve bu paranın kırılan kumbarasından çıkan kendi harçlıkları olduğunu öğrenince, samimiyeti ve fedakarlığı karşısında duygulanarak onu öğrencisi olarak kabul etmesine rağmen, onu dövüş sanatları için fazla soylu bulduğundan eğitimi sırasında fazla üzerine düşmedi.Yip Man zekası çalışkanlığı ve kendinden kıdemli öğrencilerin (Si-hing) sayesinde hızla ilerledi. Bu durum Wah’ın önyargılarını yıkmıştı. Sonunda daha ciddi bir biçimde bu genç öğrencisine Kung-Fu öğretmeye başladı.Wah’ın 36 yıllık öğretmenliği süresince kendi oğlu Chan Yu Min dahil toplam 16 öğrencisi olmuştu.Yip Man bu öğrencilerin en genciydi. Wah hastalanıp öldüğünde Yip Man 16 yaşındaydı ve aynı yıl Fatshan’dan ayrılıp Hong Kong’a St.Stephen Koleji’nde eğitim amacıyla taşındı.

Yip Man öğrencilik yıllarında unutamadığı ve saklı bir lütuf olarak nitelendirilebilecek bir başarısızlık yaşamıştı. Bu, Kung-Fu kariyerindeki en büyük şansını ayağına getiren bir yenilgiydi.Yaşıtları Avrupalı çocuklara kıyasla minyon yapıda olmasına rağmen onlarla sık sık dövüşüyor ve Kung-Fu eğitimi sayesinde galip geliyordu. Sonraları hatıralarında o günlerde kendinden çok gurur duyduğunu gülümseyerek söylemiştir…

Bir gün Lai soyadlı bir sınıf arkadaşı ticarethanelerinde çalışan babasının arkadaşı olan 50 yaşlarındaki Kung-Fu pratisyeninden bahsedip onunla bir iki numara yapmaya cesareti olup olmadığını sordu.

Hiç yenilgi tatmamış, kibirli, soylu ve korkusuz Yip Man bu teklifi kabul etti. Kararlaştırılan günde Jervois caddesindeki bir ipek ticarethanesine gittiler. Bu orta yaşlı adam kendisini bay Leung olarak tanıttıktan sonra ”demek sen Fatshan’dan Wah hocanın öğrencisisin. Çok gençmişsin Si-fu’n sana neler öğretti, Chum Kiu öğrendin mi??” gibi sorular yöneltince Yip Man umursamaz tavırlarla alakasız bir iki kelime söyledikten sonra üstündeki ceketi çıkartıp kavgaya hazır olduğunu söyledi..

O anda bay Leung gülümseyerek Yip Man’a istediği şekilde vücudunun her bölgesine saldırı yapabileceğini onun sadece bu atakları savuşturacağını karşı saldırıda bulunmayacağını ve ona kesinlikle zarar vermeyeceğini söyledi.

Bu sözler Yip Man’ı kızdırmıştı buna rağmen sakin ve dikkatli olmaya çalışarak adamın üzerine sert saldırılarda bulundu. Adam bu saldırıları kolaylıkla savuşturuyor onun dengesini bozuyordu. Sonunda Yip Man düştü, hem de defalarca. Sonunda pes edip oradan hızla ayrıldı. Sonra öğrendi ki bu orta yaşlı adam Bay Leung Bik’ti, Fatshan’lı büyük usta Leung Jan’ın büyük oğluydu ve babası kendisinin hocası Wah’ın da öğretmeniydi.
O günden sonra Yip Man yıllarca Leung Bik’in öğrencisi olarak Wing Tzun Kuen’ün tüm sırlarını öğrendi. 24 yaşındayken sanatını tamamlamış olarak Fatshan’a geri döndü.

Fatshan’da Kung-Fu’suyla meşhur olmasına rağmen sistem yaratıcısının isteğini göz önüne alarak kimseye, kendi oğluna dahi Wing Tzun öğretmedi.

1949 yılında Lee Man’ın ısrarlarıyla, Yip Man Hong Kong restorant işçileri birliğinde Kung-Fu öğretmenliği teklifini kabul etti.(Komünist rejim tüm malvarlığını elinden almıştı ve Hong Kong’a taşınmak zorunda kalmıştı)

Aradan 2 yıl geçtikten sonra Yip Man kendi okulunu açarak çok sayıda öğrencisine WingTzun öğretmeye devam etti. 1970’de emekliliğe ayrılmayı ve işleri kıdemli öğrencilerine bırakmayı tercih etti.

 

leungting_001Leung Ting

Leung Ting, 1950’lerin sonlarında Leung Sheung’un öğrencileri olan Cheng Fook ve Cheng Pak ile WT çalışmaya başlamıştır. Daha sonra Leung Sheung altında çalışmaya devam etmiştir. 1960’ların sonlarında direkt Yip Man’dan özel dersler almıştır. Ve daha sonra IWTA organizasyonunu kurarak Dünya’ya açılmıştır.

 

eminboztepe_004Emin Boztepe

Emin Boztepe, Eskişehir’de doğmuş ve 4 yaşında ailesi ile birlikte Almanya’ya yerleşmiştir. Gençlik yıllarında Almanya’da yaşayan bir Türk olarak zorlu dönemler geçiren Boztepe, 1976 yılında (14 yaşında) dövüş sanatları ile uğraşmaya karar vermiş ve birçok farklı stili çalışmıştır. Bunların başında; Taekwondo, Shotokan Karate, Muay-Thai (Thai-Box), Serbest Güreş, Boks, WingTzun, Escrima gelir.

18’inde WingTzun stilinden etkilendi ve çalışmaya başladı. Yoğun antremanlar ile yıllar sonra ustalaşan Boztepe, WingTzun stilinin hayatını yansıtan bir ayna olduğu kararını vererek, kendini bu stili öğretmeye adamıştır.

Farklı Savaş sanatları eğitimleri almış olmasıyla birlikte Emin Boztepe şu an tamamen WingTzun ve Escrima üzerine yoğunlaşmıştır. Bu iki sistemin, çatışmaları en etkili ve basit tekniklerle bitirmesi, kişisel felsefesiyle örtüşmektedir ve bu teknikler WingTzun’u özel ve tek yapan unsurlardır. Boztepe’ye göre kişinin kendini sakatlama riski en az olan ve en hızlı tekniklere inanmak gerekir

Emin Boztepe 1990 yılında Los Angeles’ta ilk Wing Tzun okulunu açtı. Bu süre içinde Boztepe FBI, Us Marine, SWAT, DEA , Los Angeles Polis Teşkilatı gibi önemli kuruluş ve timlere birçok seminer ve özel dersler verdi.

2001 yılında kendi organizasyonu olan EBMAS (Emin Boztepe Martial Arts System)’ ı kurdu ve son 23 yılını verdiği WingTzun’u tüm dünyada binlerce öğrencisine özveriyle öğretmeye devam etmektedir.

Related posts