ESCRIMA NEDIR?

bursa'da escirma

Filipin Savunma Sanatları

Filipinlerin Dövüş Sistemi- Filipin Savunma Sanatları- LatosaEscrimaKavramları’nın dünyasına hoş geldiniz. LatosaEscrima Kavramları çok geniş, dinamik ve zihinsel bir savunma sanatı sistemidir. Bu sistem, sizi silaha ve ellerle Filipin Boks metotlarının ilişkisine yönlendiren tamamen geçici bir sistemdir. Sistemin temel ilkeleri denge, hız (zamanlama ve mesafe), güç, odaklanma ve geçişkenlik kavramları bünyesinde yatar. Bütün savunma sanatlarında kullanılan gerçek uygulama yöntemi kişinin pratik yapmasıdır.

Escrima Nedir ve Neden Escrima ile İlgilenmeliyim?

Escrima, 1920lerde Filipinli göçmenler tarafından Amerika’ya taşınan gizli bir savunma sanatının adıdır. Escrima kelimesi “çatışma” anlamına gelmektedir.

Bu sanat, ana akım savunma sanatları dünyasına girişi biraz geç olduğundan genel toplum tarafından bilinirliği pek yoktur. Escrimada genellikle çubuklar olmak üzere çeşitli silahlar kullanılır ancak öncelik sanatın temel kavramlarını öğrenmektir. İkinci odak nokta ise boş ellerle dövüşmektir.

Escrimaya dair en büyük yanlış anlaşılma nasıl öğretildiğine dair üzerine yapışan tanımdır. Eline sadece bir silah almak fikri korkutucu bir düşüncedir ve sanatın güzelliğini keşfetmektense onu reddetmek daha az karışıktır.

Savunma sanatlarını öğrenmek için silah kullanmak yaralanma ya da yaralama korkusunu meydana çıkartır. Eğer kişi daha önceden savunma sanatı eğitimi almamışsa bu durum daha da belirgin hale gelir. Aynı zamanda saldırganın sizin silahını alarak onu sizin üzerinizde kullanacağı korkusu da kişinin aklına gelebilir.

Silahların korkutucu gözüktüğü çok doğrudur ancak doğru ve yanlış; güvenli ve tehlikeli, ve öğrencilere silahlara nasıl saygı duyacakları ve onları nasıl kullanacaklarını öğretecek yöntemler bulunmaktadır. Aynı gerekçe; sürüş eğitimi, lamba değiştirme, yüzme, uçak uçurma, ağırlık kaldırma, yemek yapma ve diğer günlük beceriler için de geçerlidir.

Bir şeyi yanlış şekilde yapmak felakete yol açabilir ancak doğru şekilde yapmak KENDİNE GÜVEN demektir.

Escrima, bu sanatı öğreten eğitmenin bilgisi derecesinde güvenlidir.

Bunun farkında olsun ya da olmasın herkes etrafında bir silahla hareket etmektedir. Bu silah bir araba anahtarı, bir tükenmez kalem, bir gazete, bir su şişesi, telefonunuz ya da elleriniz olabilir. İnsanların saldırganları karşı savunma yapabilmek için sadece yumruklarını ya da tekmelerini kullanabileceği fikri televizyonda ya da filmlerde görebileceğiniz bir şeydir. Önemli olan ise sizi ya da sevdiklerinizi kurtarabilecek silahı nasıl kullanmanız gerektiğini bilmektir. Escrimanın güzelliği de çıplak eller ve silah kullanırken arada çok küçük bir fark olmasında yatmaktadır. İkisi arasında sade bir geçiş vardır çünkü escrima kavrama dayalı bir savunma sanatıdır.

 

Bu savaş sanatını Bursa’nın en güzel spor tesislerinde öğrenmek için bizimle irtibata geçin;

Bursa Escrima Okulu 0532 505 95 35

Related posts