ESCRIMA AKEDEMISI

Stockton Escrima Akademisi

Rene’nin akademiye ilk gidişi 1968 yılında oldu. Rene, Angel tarafından bir elinde sigara diğer elinde rattan bir sopa ile karşılandı. Rene’yi küçüklüğünden beri tanıyan Angel ona çubuğu tutmayı öğretti ve çabuk bir teknik göstermek için devam etti. Bu noktadan sonra, Rene escrimaya bağlandı ve eğitimine devam etti. Beş yıldan fazla bir süre de Akademi’de eğitmenlik yaptı.

1968 yılında StocktonEscrima Akademisi’nde “resmi eğitim” bulunmuyordu. Akademide yerleşmiş eğitim şekli öğretmenden öğrenciye şeklindeydi. Rene, akademideki ortamın düzensiz olduğunu, Angel’ın sadece “Angel” olduğunu hatırladığını belirtiyor. Akademideki bütün öğrenciler için “Büyükusta” sıfatı sadece ve sadece Angel’a aitti. Rene eğitiminin ilk beş ayı boyunca derslere gelen üç öğrenciden birisiydi ve bu durum ona önemli avantaj sağladı. Rene’nin ilk eğitimi –bir öğrenciye dört eğitmen oranı ile: AngelCabales, MaxSarmiento, LeoGiron, DentoyRevilar- ona farklı tarzlarda bol çeşitlilik sağladı. Bu dört eğitmen Escrima Kavramları sisteminin temel düzeninin şekillenmesi üzerinde önemli bir rol oynamıştır ancak Rene’nin en büyük ilham kaynağı babasıdır.

Akademinin ilk yılları boyunca Angel öğrenci sertifikası ya da bir derecelendirme sistemi tutmamıştır. Angel eğitmen olduğunu söylediği zaman eğitmen olarak kabul edilirdiniz. Angel sertifikaların, derece kemerlerinin ve ünvanların arkasını dolduracak bir yetkinlik olmadığı takdirde birer hiç olduğunu söylemiştir. (Rene bir adet Angel’dan, bir tane de MaxSarmiento’dan –Kadena de Mano’da verilen ilk ve tek sertifika- eğitmenlik sertifikası almıştır)

Baba ile Eğitim- “Bir kitabı asla kapağından yargılama”

Rene için babasından escrima öğrenmek oldukça zordu. Babası bir dövüşçüydü ve her duruma tepkisi savaşma merkezliydi. Rene bir hareketi tekrar görmek istediğinde hep farklı bir hareketle karşılaşırdı. Babası teknik kullanmadığı için iki hareket asla aynı olmazdı.

Rene’nin büyüyen egosu, babasının Filipin savunma sanatlarındaki yeteneğiyle tanışmasında yararlı olmuştu. Gösteri için çalışırken olması gerektiği gibi havalı ve etkileyici gözükmediğine karar verdi ve babasına antrenmanlarında tekniklerini üzerinde kullanabileceği manken olup olamayacağını sordu. Yaşlı Latosa bu kibre rağmen sakin kalmayı başardı. Oğlunun tekniklerini çalışmasını izledi ve oğluna gülümseyerek “Oğlum daha fazla çalışman gerek” dedi. Ancak genç Latosa onun sadece bir “manken” olduğunu belirterek “Sen ne anlarsın ki” diye tepki gösterdi.

Yaşlı adam çapasını bırakarak, egoist oğluna doğru yürüdü ve eline bir çubuk aldı. Rene babasından kendisine başının üzerinden doğru vurmasını istedi ve onu ölümcül hızına ve tehlikeli becerilerine karşı uyardı. Ancak babası sakin bir sesle oğlundan kendine saldırmasını istedi. Ancak Rene’nin kafasında bir tereddüt belirdi; eğer hızlı hareket ederse babası yaralanabilirdi. Rene, yaşlı adama karşı yavaş bir vuruş sergiledi ancak kendisi ne olduğunu göremeden babasının çubuğu onun başına inmişti. Bunun bir kaza olduğunu düşünen Rene babasına tekrar ama bu sefer daha hızlı saldırdı ancak babasının elindeki çubuk tekrar kafasını bulmuştu. Büyük bir öfkeyle babasına saldıran Rene güçlüydü, hızlıydı ve hedefine kilitlenmişti ama Rene sonuç olarak babasının sopası boynunda ve babasının kendini bastırdığı omzu altında yerde kalmıştı. Babası gülerek uzaklaştı ve bahçe işine geri döndü. Rene’nin annesi, babasına bağırarak evden çıktı ve egosu yaralanan oğlunu teselli etti. Rene bir süre boyunca ne olduğunu anlamaya ve eski ruhunu geri kazanmaya çalıştı. Önceleri hızı ve teknik becerileriyle yenilmez olduğuna inancı içindeydi. Babası ona zorlu ve tehlikeli geçmişinden bahsetti ve oğlunun daha öğrenmesi gereken çok şey olduğunu söyledi. O andan sonra Rene’nin Filipin sanatlarına karşı bakışı değişti. Bertaraf olmaya yönelik ilk adımı büyüyen egosuydu. Babası Rene’yi dövüşme kavramları, farklı silahlar ve felsefesinin en önemli noktalarından başlayarak eğitmeye başladı. Rene tekniğin kavramlarla ilişkisinin farkına vardı.

Related posts